Tüm İş İlanları, Hepsi Bir Arada

Satış İşindeki Çalışanların Geliştirmeleri Gereken Yeni Beceriler Nelerdir?

Thomas Edison, “Fırsat üzerine sadece bir iş önlüğü giyip çalışmak olarak tanıtıldığı için birçok insan fırsatı elinden kaçırmıştır” der. Satış alanında başarılı olmak için öncelikle sıkı çalışmalısınız, işinizi rakiplerinizden daha iyi yapmalısınız, bir sonraki satışınızın yaratabileceği fırsatları artırmak için uğraş vermelisiniz. Dolayısıyla hem sahip olduğunuz yetenekleri geliştirmeli, hem de hedeflediğiniz iş için gerekli olan tüm becerileri edinmelisiniz.

Satış ağırlıklı çalışan firmaların önem verdiği becerileri daha önceden vurgulamıştık. Eğer birkaç yıllık bir deneyiminiz varsa artık sizi kariyerinizde bir adım ileri taşıyacak olan şey tamamen yeni ve önemli bir grup beceri edinmenizdir.

Belki de siz, firmanızın telefonla satış bölümündeki en iyi çalışansınız. Ancak bu başarınız yüz yüze satışlarda aynı şekilde performans gösterebileceğinizi kanıtlar mı? Veya belli bir bölgedeki en yüksek satış oranının size ait olması, sizin iyi bir yönetici olduğunuz anlamına gelir mi?

İkinci senaryo üzerine odaklanacak olursak… Diyelim ki satış yöneticisi olmayı hedefliyorsunuz. Bu durumda hedef belirleyebilme, bütçe yönetimi, satış tahmini ve benzer konularda gerekli becerilere sahip değilseniz, diğer başarılarınızın, yönetici olmanıza hiçbir faydası olmaz.

Öncelikle hedeflediğiniz pozisyonun ne gibi beceriler gerektirdiğini araştırmalı, daha sonra da mümkün olduğu kadar bu yeni becerileri edinmeye çalışmalısınız.

Yeteneklerinizi geliştirmeniz ve artırmanız firmanızın da dikkatini çekecek ve kariyerinizde ilerlemeyi ne kadar çok istediğinizi ve hak ettiğinizi gösterecektir. Yeni yetenekler edinmenin birçok yolu olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Firmanızdaki başarılı çalışanların pozisyonlarına göre hangi becerilere sahip olduğunu incelerseniz pozisyonların ne gibi özellikler gerektirdiğini de öğrenebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz endüstriye dair bütün gelişmeleri takip edebilir, yeni iş reklamlarını inceleyebilir ve bu sayede hangi pozisyon için ne gibi yetenekler talep edildiğini anlayabilirsiniz.

Hangi becerilere ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra firmanızdan bu alanlarda kurs açmasını talep edebilirsiniz. Veya internet üzerinde verilen birçok kurstan birine katılmayı da düşünebilirsiniz.