Tüm İş İlanları, Hepsi Bir Arada

Sosyal İlişki Ağınızı – Network’ünüzü Genişletin

Araştırmalara göre insanlar, genelde daha önceden tanıdıkları kişiler sayesinde iş buluyor. İnsanların tanıdıkları herhangi birine iş aradığını söyleme konusunda ne kadar çekingen olduğunu düşündüğümüzde bu bulgu insana inanılmaz gibi geliyor. Ayrıca, işe ne kadar çok ihtiyacımız varsa, bize yardım edebilecek kişilere bunu söyleme ihtimalimiz de bir o kadar azalıyor.

Kariyerinize şekil vermenin bir yolu da insanlarla ilişkiler geliştirebilmek için farkındalığınızı artırmaktır. Ayrıca insanlara soru sorma ve ne istediğinizi söyleme pratiği kazanmalısınız. Bu pek çok kişi için kolay bir şey değil. Fakat kariyerinize yön vermek ve networking oluşturmak için gerekli vasıfları geliştirmek, tatmin edici bir iş bulmak için önemli şeylerdir.

Buyurun size iyi bir egzersiz: Şu anda bir işe ihtiyacınız yoksa bile bunu bir deneyin. Nasıl bir iş istediğinizi hayal edin: Grafikerlik? Pazar analistliği? Sonra çalışabileceğinizi düşündüğünüz şehirleri, hatta ülkeleri düşünün. Bu detayları organize etmek için bir sistem oluşturun.

Şimdi, başlamak için ihtiyacınız olan detaylarla ilgili size bilgi verebilecek tanıdıklarınızı düşünün. İletişim kuracağınız kişiler iş dünyasından olmalı ve gerçekten istediğiniz işle bağlantılı olmalılar  – mesela, eski çalışma arkadaşları ya da patronlar, girmek istediğiniz sektörde çalışan birileri ya da sizin bir şeyler öğrenebileceğiniz düzeyde deneyime sahip kişiler.

Kontaklarınızdan üç konuda bilgi isteyin:

İşler
Sektörde yeni açılan pozisyonlar olup olmadığını sorun. O an akıllarına gelmezse, yine de peşlerini bırakmayın. Eğer her an iletişimde olduğunuz bir arkadaşınız ya da o pozisyonda çalışacak birini arayan bir işe alımcı değilse kontağınızın yeni açılan pozisyonlar hakkında bilgi sahibi olma olasılığı oldukça düşüktür.

İnsanlar
Kontaklarınıza size yardımı dokunabilecek insanların isimlerini sorun. Başka bir şirkette çalışan bir arkadaş ya da araştırma şirketinde çalışan bir işe alımcı olabilir, mesela. Ve tabi ki kontaklarınıza, bu kişilere ulaşırken kendi isimlerini kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Herkes birilerini tanır, siz de bunu kendi çıkarınıza kullanın.

Vasıflar
Kontaklarınızdan geri bildirim alın. İstediğiniz iş alanında daha güçlü bir aday olmak için neler yapabileceğinizi sorun.  Bunu bir test olarak düşünün. Eğer kontağınız, nasıl daha etkileyici bir aday olacağınız konusunda size yeterli fikir veremiyorsa ya da bu konuda görüşebileceğiniz başka bir kimse öneremiyorsa muhtemelen o kişi bulabileceğiniz en iyi kontak değildir. Teşekkür edin ve uzaklaşın.

Eğer kontaklarınız sizinle ve planlarınızla ilgiliyse en azından birkaç öneride bulunacaklardır. Daha uygun olduğunuzu düşündükleri başka bir iş konusunda araştırma yapmanızı isteyebilir ya da istediğiniz iş için hazırlanırken size katkısı olan şeyler önerebilirler. Dikkatle dinleyin, çünkü söylediklerinden çıkaracağınız mesaj şu üçünden biri olacaktır – “Bunu hemen yapabileceğini düşünüyorum”,  “Yeterince hazırlanırsan bir gün başarabilirsin” ya da “Bunun senin için doğru bir yol olduğunu sanmıyorum”.

Bu egzersizi birkaç kere uygulayın. Unutmayın: Pratik mükemmelliği getirir. Ne yaparsanız yapın, olumsuz bir deneyimden sonra hemen vazgeçmeyin. Kötü bir deneyim, yanlış kişiyi seçtiğinizi de gösteriyor olabilir. Size yardım edebilecek milyonlarca insan var. Bu egzersizi birkaç kere uyguladıktan sonra istediğiniz iş için nasıl bir aday olduğunuzu tam anlamıyla kavrayacak ve size yardımı dokunacak insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmiş olacaksınız.