Tüm İş İlanları, Hepsi Bir Arada

Pazarlama Kariyerinizde Bir Sonraki Adımınız Ne Olmalı?

Pazarlama kariyerinde başarılı bir kişiyseniz kuşkusuz bu alanda ilerlemek ve tanınmış bir pazarlamacı olmak sizi motive ediyor olmalıdır. Ancak hangi ihtimaller sizin için daha uygun, bir sonraki kariyer adımınız ne olmalı, peki ya ondan sonraki adımlarınız!..

İşe alım sürecini daha önce yaşamış biri olduğunuz için pazarlama alanında rekabetin ne kadar şiddetli olduğunu ve hedeflediğiniz pozisyon yükseldikçe de rekabetin giderek arttığını biliyor olmalısınız. Kariyerinizde ilerlemeniz çoğu zaman kariyerinizin önceki safhalarında edindiğiniz tecrübe ve yeteneklerinizi yeni durumlara göre uyarlamanız ile mümkündür.

Pazarlama alanında birkaç yıl geçirdikten sonra bu alanın spesifik bir bölümüne odaklanmak isteyebilirsiniz. Doğrudan pazarlama, dijital pazarlama, CRM, araştırma- geliştirme, müşteri ilişkileri, kurumlar arası veya kurum ile birey arası pazarlama ve endüstriyel pazarlama şekilleri sahip olduğunuz seçenekler arasında ilk akla gelenlerdir.

Ancak hala hangi seçeneklere sahip olduğunuzdan ve hangi yönde ilerlemeniz gerektiğinden emin değilseniz, işte size bir sonraki adımı belirlemeye yardımcı olacak birkaç ipucu:

Pazarlama Uzmanı: Çalıştığınız firmanın büyüklüğüne bağlı olarak pozisyonunuzun zaman içinde geleceği nokta kıdemli pazarlama uzmanlığı olacaktır. Bu noktadan sonra ilerlemeniz belli yetenekleri edinip edinmemenize bağlıdır.

Piyasa Araştırmacısı: Pazarlama alanındaki diğer birimlerin aksine piyasa araştırmacılarının kariyerleri çok hızlı ilerler. İki veya üç yıl içerisinde daha yüksek pozisyonlara terfi edilme olasılıkları çok yüksektir.

Uluslararası firmaların hızlı büyümesi ve bilgi teknolojileri endüstrisi gibi yeni marketlerin ortaya çıkması, piyasa araştırmacılarına duyulan ihtiyacı küresel ölçekte artırmıştır. Eğer kariyerinizi ciddiye alıyorsanız, bu endüstride neler yaşandığını iyi takip etmeli; kendinizi, bilgi ve yeteneklerinizi bu doğrultuda geliştirmelisiniz.

Şimdi ne yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Monster uzmanlarının kariyer tavsiyelerini inceleyebilir, sitemizden pazarlama endüstrisi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilir veya en son pazarlama alanlarını öğrenebilirsiniz.